servis-1.jpg

HİZMETLER

PROJENİZE ÖZEL ÇÖZÜMLER

Özellikle Savunma Sanayii, RF, Güç Elektroniği, Telekom ve her türlü elektronik tasarım çözümlerini şartname ve taleplerinize uygun olarak  AR-GE, Tasarım, Üretim, Fabrika / Saha Testlerinin ardından kullanıcılara ürün eğitimlerinin verilmesi hizmetini, yüksek tecrübeye sahip, uzman kadromuz ile gerçekleştiriyoruz.

Esnek yapımız ve tecrübemiz sayesinde özel şartnamelere uygun taleplerinizi zamanında ve sorunsuz bir şekilde sonuçlandırıyoruz.

GARANTİ ve TEKNİK SERVİS

PRODESA ürünlerinin garantisi için 6502 saylı Tüketicinin Korunması Hakkındaki kanun hükümleri uygulanır. Firmamız tarafından üretilen cihazların standart garanti süresi fatura kesim tarihinden itibaren başlar ve üretim ve malzeme hatalarına karşı 24 (yirmi dört) ay garanti kapsamındadır.

PRODESA marka tüm ürünlerimiz farklı bir talep olmadığı müddetçe üretim ve fabrikasyon hatalara karşı kullanıcı hataları hariç, yedek parça ve işçilik giderleri dahil olmak üzere 24 (Yirmi dört) ay garantilidir.

Garanti süresi bitiminde teknik servis hizmetlerinin müşteri isteğine göre garanti şartları dahilinde devam etmesi için yıllık bakım anlaşmaları yapılmaktadır.Ek garanti talepleri için firmamız ile irtibata geçilebilir. Ürünün garanti süresi içerisinde arızalanması durumunda, Garanti kapsamına giren koşullarda onarımı sağlanır.

Ürünlerimizin yedek parçalarını satış tarihinden itibaren en az 10 yıl boyunca stoklarımızda bulundurarak uzun bir kullanım ömrü sağlıyoruz. Müşteri talebine göre garanti süremiz uzatılabilmektedir.

PRODESA marka cihazlarımız sorunsuz tasarımı, modüler içyapısı, kullanımı kolay ara yüzü ile servis ve bakım giderleri en ekonomik cihazlardandır.

​Garanti aşağıdaki koşullarda geçerli değildir;

  • Cihazların kılavuz ve talimatlarda belirtilen çalışma koşulları içinde montajı yapılmamış

  • Cihaza yetkili servis dışında onarım vb. amaçlarla müdahale edilmiş

  • Çevresel faktörlerden kaynaklanan (doğal afet, yıldırım, sel, aşırı voltaj düşüklüğü veya yüksekliği vb.) sorunlar,

  • Dikkatsiz ve yanlış kullanım sonucu oluşan hasarlar.

  • Cihaz seri numaralarındaki kazıntı /silinti olması

  • Cihazın darbe veya sıvıya maruz kalması

Kullanıcının ürünü kullanma kılavuzunda yer alan hususlara aykırı kullanmasından kaynaklanan arızalar garanti kapsamı içerisinde değerlendirilmez. Bu durum oluştuğunda Ürünün ya da parçanın onarımı/değişimi sırasında oluşacak yeniden kurulum, yükleme, işçilik maliyeti ve giderleri gibi diğer harcamalar garanti dahilinde değildir.

Garanti uygulaması sırasında değiştirilen ürünün veya parçanın garanti süresi, satın alınan ürünün kalan garanti süresi ile sınırlıdır.

Garantinin geçerli olması için ürünlerimizin kullanımı esnasında kılavuz ve talimatlarda belirtilen çevresel ve fiziksel koşullar sağlanmalıdır.

​Sahada arızalanan tüm cihazların onarımı PRODESA bünyesinde yapılır. Malın arızalanması durumunda nakliye ücretleri tüketiciye aittir.

​Hiçbir koşul altında üretici ve bağlı tedarikçileri ile servis istasyonları cihazların çalışmamasından ya da hatalı çalışmasından dolayı kullanıcının doğrudan ya da dolaylı olarak uğrayacağı zararlardan sorumlu tutulamaz.

PRODESA kesintisiz müşteri memnuniyeti ilkesi doğrultusunda müşterilerine 7 gün, 24 saat hizmet vermeyi hedeflemiştir. 

SÖZLEŞMELİ PERİYODİK BAKIM

Ürünlerimizin 2 yıllık garanti süresi bitiminden itibaren periyodik bakım sözleşmeleri yapıyoruz. Bu sayede ürünlerinizin ekonomik ömürlerini uzatmanın yanında meydana gelebilecek arızaları önceden tespit ederek zaman ve para kaybetmenizi engellemeyi hedefliyoruz.

Sözleşme kapsamında yapılan periyodik bakımlara rağmen cihaz veya kullanım hatası kaynaklı meydana gelebilecek arızalarda ücretsiz olarak müdahele edilmektedir.